Музей-галерия „Анел“ ще представи изложбата „Да откраднеш огън“. Неин автор е Калин Балев и може да бъде разгледана от 8 до 25 ноември. Вернисажът на експозицията е на 7 ноември, съобщават домакините на събитието.
Проектът „В света на музиката” на Плевенската филхармония гостува в Сливен на 7 ноември, съобщиха организаторите.
Цигуларят Веско Ешкенази, акордеонистката Вероника Тодорова и оркестърът на Плевенската филхармония под диригентството на Георги Милтиядов ще изпълнят на сцената на зала "Сливен" програмата, отличена с приза „Музикален проект на годината”.
В концертите са включени, както класически произведения, така и заглавия от популярната музика в аранжимент за симфоничен оркестър и солисти.
Публиката ще чуе творби от Йохан Себастиан Бах, Антонио Вивалди, Волфганг Амадеус Моцарт, Росини, Менделсон, Арам Хачатурян, Петко Стайнов, Ренцо Руджери, Астор Пиацола, Енио Мориконе, Джон Уилямс, както и от Майкъл Джексън, Queen, AC/DC.
Музикалната селекция включва и две авторски произведения на Вероника Тодорова - Dance on the river и
Анна Нетребко ще включи в софийската оперна гала арии от още няколко от най-популярните опери на Пучини - „Бохеми”, „Мадам Бътерфлай”, „Турандот” и „Манон Леско”.
Това съобщават организаторите на концерта, припомняйки, че през август примата излезе на Арена ди Верона в „Тоска“ пред 10-хилядна публика, която дълго я аплодира, още преди да е запяла.
Нетребко започва своята кариера през 1994 г., за да достигне до най-престижните сцени. Тя е звездата на „Ла Скала“ в Милано, Виенската щатсопера, Метрополитън опера в Ню Йорк, Берлинската Staatsotera и Royal Opera House – Лондон.
Тя ще завърши годината с шест спектакъла в Миланската скала. През януари са предвидени четири спектакъла във Виенската щатспоера.
Всяка от неговите песни е глътка любов. Отпиваш и разбираш, че само една не е достатъчна. Защото вкусът на тази любов е истински, опияняващ и е разказан с езика на най-красивото изкуство – музиката.
Думите са на почитател, след концерта на Ед Шийрън в София. Неслучайно, британската преса казва за него, че е върнал поп музиката на земята.
На 31 август, на стадион „Васил Левски“, 60 000 души едновременно се приземяваха и извисяваха – имаше танцуващи, пеещи, плачещи... А дъждовното време сякаш дойде, за да напомни, че Ед идва именно от Острова, коментираха зрители.
В продължение на почти два часа и половина, най-голямото спортно съоръжение у нас приличаше на многоцветна приказна атракция от „Дисниленд“, озвучена с гласа на Ед Шийрън. Той самият имаше вид на момче. Беше облечен с дънк
С Рождествен органов концерт на Мария Славова ще започнат празничните концерти в Добрич, съобщават от Община Добрич.
Оттам допълват, че почитателите на органовата музика ще могат да чуят една любопитна програма, която обединява различни жанрове и стилове от Барока и съвременността в изпълнение на Мария Славова.
Ще бъдат изпълнени няколко пиеси, като "Концерт за цигулка" от Йохан Ернст IV фон Саксония - Ваймар, преработен за орган от Йохан Себастиан Бах, "Прелюдия и фуга" на Йохан Себастиан Бах, а също и "Прелюдия в сол мажор" на Николаус Брунс, който е един от големите майстори и новатори на зрелия Барок.
С духа на Рождество са проникнати хоралните вариации „Момче, родено за нас“ и „Само на Бог да бъде слава“ от Ян Питерсон Свелинк, „Христос е моят живот“ от Йохан Пахелбел, а от сборника с Лайпцигски хорали на Бах по же
В Деня на Стара Загора - 5 октомври, по традиция, за тридесет и втори път ще бъде представена изложба „Есенен салон“, което се организира от представителството на Съюза на българските художници (СБХ) - клон Стара Загора с подкрепата на община Стара Загора. Това става ясно от афиша с предстоящи събития по повод празника, публикуван на официалната страница на местната администрация.
Експозицията ще бъде открита в изложбена зала „Лубор Байер“. В нея ще бъдат представени 39 автори с 53 творби.
Всяка година жури, излъчено от СБХ, номинира отличилите се и присъжда Голямата награда на Есенния салон, която е пластиката „Тракийски конник“ на старозагорския скулптор Александър Козаров. Тази година е учредено и ново отличие - награда на СБХ, изразена в парична премия.
Експозицията може да бъде разгледана до 25 октомври.
Припомня
„Събитието е подчертано от уникална концепция, вдъхновена от древногръцкия мит за Прометей, който открадва божествения огън и го предоставя на човечеството. Този мит не само че поставя в центъра на вниманието темата за жертвата в името на светлината и знанието, но и отразява уникалната стилистика и техника на самия Балев“, казва кураторът Пламена Димитрова-Рачева.
По думите й художникът използва хибридна техника, съчетаваща стенопис и изящна живопис, за да създаде свои визии, изпълнени с енергия и динамика, по които „огънят“ на вдъхновението играе основна роля. „Неговите картини, често изпълнени с многопластови текстури и природни материали, предоставят на зрителя възможността да се потопи в един магичен и метафоричен свят на Майката Земя, от която всичко се ражда и преражда. Специфичната „пясъчна живопис“ на Балев, която представя иконографски теми и фолклорни български мотиви, пренася древни символи и зодиакални знаци в модерния контекст на съвременното изкуство“, отбелязва още тя.
Калин Балев е роден на 2 юни 1959 г. в София. Завършва магистратура през 1986 г. в специалност „Изящна графика“ на НХА, където се обучава при проф. Галилей Симеонов. Става член на Съюза на българските художници (1989) и активно развива своето изкуство в области като живопис, колаж, изящна графика и стенопис. Балев има зад гърба си множество специализации в Италия, включително в Международната школа за графика „Ил Бизонте“ и Академия „Рафаело“. Творчеството му включва участия в общи изложби, както и в международни в Швейцария, Италия, Франция, Русия, САЩ и Япония. Неговите произведения са показвани на важни събития, участвал е в Биенале на графиката във Варна, Биела и в национални изложби като „Кюстендилска пролет“. Реализирал е множество самостоятелни изложби в различни галерии.
/ВСР
Античният съд от бронзовата епоха, счупен от четиригодишно дете в Израел, е поправен и отново е изложен в музея в Хайфа, съобщи АП.
През миналия месец семейство от северната част на страната е посетило музея. Най-малкият им син е счупил вазата в изложбената зала.
Алекс Гелер, бащата на детето, каза, че синът му, най-малкият от трите деца в семейството, е извънредно любопитен.
Вазата се намира в изложбената зала в музея в Хайфа от 35 години без защитно стъкло според желанието на основателя на музея.
Експерти са използвали 3Д технология, видео с висока резолюция и специално лепило, за да реконструират съда. По-малко от две седмици, след като е бил счупен, съдът е изложен отново в музея. Лепенето е оставило малки пукнатини и има няколко липсващи парчета, но въпреки това вазата е все така впечатляваща.
Единствената разлика с
Монах Авел се връща в София за концерт в зала „България“, с нова програма, съобщават организаторите от „Гост“.
Почитателите на пианото ще чуят шедьоври на класическата и съвременната музика от Бах до Пиацола – на 13 януари.
Преди това, на 10 януари, монах Авел ще гостува във Варна.
През март пианистът свири в зала 1 на НДК, както и в морската ни столица, концертите бяха наречени „Душата знае“.
„Аз правя програма, която предизвиква много различни чувства и спомени у човека. Другото е, че аз се опитвам да свиря с цялото си сърце. Всичко, което е вътре в мен и в душата ми, резонира в сърцата на хората“, казва монах Авел.
Монах Авел в гимназията е математик и пианис
Александра Георгиева от Бургас е носител на голямата награда в 23-то издание на Международния конкурс "Речни ноти", който завърши в град Тутракан. Призът й беше връчен от председателя на журито, композитора Хайгашод Агасян, съобщиха организаторите.
Тази година в проявата участваха над 100 млади изпълнители от цялата страна, Полша, Румъния и Казахстан. "Гран При Джуниър" спечели Анна Ниазиева от Шумен.
За първи път в историята на Международния конкурс „Речни ноти” имаше и "жури под прикритие", което наблюдава всички участници не само по време на изпълненията, но и извън конкурсната програма. Това са менторът по актьорско майсторство Мартин Кърнолски и младата изпълнителка Жаклин Костадинова. Те обявиха резултата от тайното наблюдение и наградиха Стефан Павлов от Варна - за артистичност, Виктория Асенова от София - за добро сърце и Елена Панайотова от Русе - з
Спектакълът „Съседите отгоре“ ще се играе в Летния театър в Шумен на 27 август. Режисьор на постановката е Емил Марков, сценограф е Марина Янева. На сцената са актьорите Лилия Маравиля, Силвия Петкова, Емил Марков и Иван Бърнев.
Силвия Петкова съобщи, че предстои да стартира третият сезон, в който ще се играе спектакълът "Съседите отгоре". „По време на представлението е весело, в един момент настъпва тишина, защото рязко сменяме жанра и минаваме към по-сериозна тема. Хората много се припознават, много се забавляват, а на финала успяваме да ги замислим и, надявам се, да ги променим към по-добро", добави тя.
Темите, които поставя спектакълът, са какво се случва в една връзка между мъж и жена, след като те попаднат в ежедневието и рутината, които ги отдалечават, кои са нещата, които можем да предприемем, за да съхраним отношенията си, колко важно е да се
Диско фест с музиката на 90-те организират в Априлци, съобщиха от пресцентъра на община Априлци.
Събитието ще се състои на 16 и 17 август в парка на кв. Острец, в полите на вр. Марагидик в планинския град. Организатор на мероприятието е Община Априлци.
Посетителите на двудневния фестивал ще могат да чуят популярни български песни от 90-те години на миналия век.
Сред гост-изпълнителите са Росица Кирилова, братя Аргирови и Илия Ангелов от „Диана Експрес“. Певицата Илиана Росини и диджейте Емил Йорданов и Васко Громков също ще забавляват публиката.